fbpx

אלון לרנר- אקופונקטורה- נשים, גברים וילדים – 0522904008

הרטבת לילה אצל ילדים [רפואה סינית, דיקור סיני] טיפול אפקטיבי

הרטבת לילה הינה בעיה נפוצה בקרב ילדים, אחד משבעה ילדים בגיל חמש יסבול ממנה ובגיל עשר אחד מכל עשרים ילדים. שכיחות הבעיה גדולה פי שניים בבנים.

אקופונקטורה (דיקור סיני) הינה שיטה עתיקה, יעילה ובטוחה, בעלת אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול בבעיית הרטבת לילה אצל ילדים.

במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא על הרטבת לילה אצל ילדים, על הטיפול לפי הרפואה המערבית והסינית, וכן מענה לשאלות נפוצות בנושא.

הרטבת לילה אצל ילדים – תיאור הבעיה

הרטבת לילה הינה בעיה היכולה לנבוע ממספר סיבות: התפתחות מאוחרת של השליטה על שלפוחית השתן. כמו כן, חוסר בהורמון המינרין השולט על ייצור השתן בלילה או בשל סיבות פסיכולוגיות ושינויים חברתיים וסביבתיים בבית ומחוצה לו. באבחון הבעיה יש להבחין בין הרטבה ראשונית- מצב בו הילד מעולם לא נגמל לבין הרטבה שניונית- מצב בו הייתה הפוגה של יותר מחצי שנה.

הרטבת לילה

הרטבת לילה משפיעה בהיבט הנפשי והפיזי, עקב חוסר היכרות הורית עם התופעה שוגים הורים רבים בגישה לילד המרטיב ונוקטים בדרכי הענשה, השפלה או התעלמות מן הבעיה. על ההורים להבין כי הילד הוא הסובל העיקרי מהתופעה ולו הדבר היה תלוי בו ודאי שהיה נמנע ממנו. הורה המעניש את הילד או מתאכזב ממנו, מחריף או אף מעצים את הבעיה.

ילד שנגמל לא עושה פעולה מיוחדת על מנת שלא להרטיב בלילה, מערכת רפלקסים אוטומטית שולטת על השלפוחית בזמן השינה לכן אין להעיר את הילד ולהובילו לשירותים בשנתו וכן אין סיבה להגביל שתייה לפני השינה. אין להגביל את הילד במאכלים משתנים. אין לתת פרסים על לילות יבשים, הדבר עלול להוביל לדריכות של הילד, להגדיל את החרדה ולפגוע באיכות השינה.

אין זה משנה כמה שותים לפני השינה ואף לא אם מתרוקנים לפני כן. קיבולת השלפוחית ועומק השינה אינם משנים כהוא זה.

טיפול ברפואה מערבית

טיפול תרופתי ניתן לאחר גיל שבע בילד שקשה להשיג שיתוף פעולה מצידו ולרוב כאשר טיפול התנהגותי (פעמון) נכשל. הטיפול הפרמקולוגי מצמצם את כמות השתן המופרש מהכליות הטיפול ניתן עד שהילד מפתח שליטה עצמית על השלפוחית. לעתים הצלחה הטיפול התרופתי מוגבלת ועם הפסקתו הבעיה יכולה לחזור.

 

טיפול ברפואה הסינית

נקודת המבט של הרפואה הסינית מתייחס למצבי חסר בגוף, חסר צ’י ויאנג יכולים לנבוע על רקע חולשה מולדת, איבוד דם, חולשה לאחר מחלה, הזעה מרובה וכו’. הרטבת לילה נגרמת בעיקר מחסר צ’י של הריאות והטחול וחסר יאנג של הכליות.

שאלות נפוצות בנושא הרטבת לילה אצל ילדים

מה יכול לגרום להרטבת לילה? מה גורם להרטבת לילה אצל ילד?

בכ-2% הרטבת הלילה היא על רקע אורגני- פסיכולוגי. בכ-25% הרקע פסיכולוגי ובכ-70%, הרקע אינו ידוע ומוגדר כלקות בלימוד יכולת ההתאפקות.

אין עדיין תשובה מוחלטת לשאלה זו אך נמצא כי יש בסיס גנטי- משפחתי ובכ-75% מהמקרים קרובי משפחה מדרגה ראשונה סבלו אף הם מהבעיה.

באיזה גיל צריכה הרטבת לילה להיות דאגה? כמה זמן יכולה להמשך הרטבת לילה?

מצפים כי בגיל 3 הילד ישלוט באופן מלא וספונטני בשלפוחית השתן. בגיל 4 כ- 25% מהילדים (בעיקר בנים) מרטיבים . בגיל 6 כ-15%. בגיל 13 כ-5% ובגיל 18 ואילך כ-2% מהאוכלוסיה עדיין מרטיבים.

מהי הסיבה להרטבת לילה אצל מבוגרים?

הסיבה איננה ידועה, כ-2% ימשיכו לסבול מהרטבת לילה כמבוגרים.

מתי צריך לראות רופא להרטבת לילה?

רצוי לגשת לרופא לבירור ראשוני על מנת לשלול רקע אורגני לתופעת הרטבות הלילה. בדיקות דם, אולטרה סאונד, בירור אירודינמי וצילום כליות. חשוב לציין כי ברוב המוחלט של המקרים לא נמצא בסיס אורגני ורק כ-2% מהילדים סובלים מהתופעה על רקע פזיולוגי.

הרטבת לילה

כיצד לשלוט בהרטבת לילה? כיצד להפסיק הרטבת לילה? כיצד לטפל בהרטבת לילה?

שיטות טיפול בהרטבת לילה-

  • טיפול פסיכולוגי– יעיל כאשר הבעיה היא על רקע פסיכולוגי- בדרך כלל בכ-25% מהמקרים- קונפליקטים בין ילדים להורים, קשיי הסתגלות, בעיות חברתיות וכו'
  • טיפול התנהגותי- CBT– הצלחה של כ-60% בשימוש בפעמון ודומיו, המלמד את הילד לשלוט על שלפוחית השתן.
  • טיפול תרופתי– ניתן מגיל 8, בעל תופעות לוואי ויעיל רק בכ-30% מהמקרים
  • אקופונקטורה– שיטה עתיקה, יעילה ובטוחה, בעלת אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול בהרטבת לילה באמצעות דיקור סיני.

האם דיקור סיני יכול לעזור להרטבת לילה?

בהחלט כן, נמצא כי הטיפול ברפואה סינית לילדים יעיל מאוד לטיפול בהרטבת לילה. על פי הרפואה הסינית, הרטבת לילה נובעת על רקע של חסר בגוף, חסר צ'י (אנרגיה) או חסר יאנג. בדרך כלל מדובר על חסר צ'י של הטחול והריאות וחסר יאנג של הכליות.

הטיפול מהיר, בטוח ואינו כואב ויעילותו רבה.

הרטבת לילה האם עליי להעיר את הילד שלי?

בפירוש לא. זוהי שגיאה נפוצה .להעיר את הילד בלילה אינה דרך טיפול או לימוד לשלוט במנגנון ההתאפקות. הורים מעידים כי הילד נלקח לשירותים- ישן, "כשק תפוחי אדמה" ובבוקר אינו זוכר דבר.

האם להעניש ילד על הרטבת לילה?

אין להשפיל, להעניש או להתעלם מהבעיה, הילד אינו מרטיב במתכוון ולכן התנהגויות אלה של ההורים משדרים לילד אכזבה וגורמים להחרפת הבעיה.

 

הרטבות לילה

Close No menu locations found.