fbpx

אלון לרנר- אקופונקטורה- נשים, גברים וילדים – 0522904008

מרפק טניס טיפול טבעי [רפואה סינית, דיקור סיני] יעיל ואפקטיבי

מרפק טניס הוא מצב של פגיעה ודלקת בגידים המכופפים את מפרק כף היד אחורנית. הסימפטומים כוללים רגישות למגע, כאב בחלק החיצוני של האמה ועוד.

הטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) יעיל ואפקטיבי להפחתת הדלקת והקלה בכאב.

המשיכו לקרוא על מנת ללמוד עוד על מצב זה ועל התייחסות הרפואה המערבית והסינית אליו. כמו כן תוכלו לקבל מענה לשאלות נפוצות על מרפק טניס.

טניס אלבו – מרפק טניס

טניס אלבו (Tennis elbow) הינה פגיעה ודלקת בגידים המכופפים את מפרק כף היד אחורנית. שם התופעה במקורה התייחסה לשחקני טניס אשר בעת חבטת גב כף היד בעת משחק מפעילים לחץ מופרז על שרירי האמה המחוברים בחלקו בחיצוני של המרפק.

מרפק טניס יכול להופיע גם במצבי עבודת כפות הידיים באופן אינטנסיבי ולאורך זמן ומשפיע גם על מוזיקאים, גרפיקאים, אנשי מחשבים, ספורטאים, צבעים, טבחים, נגרים וכו’.

תסמונת דומה נקראת מרפק גולף- גולף אלבו (Golf elbow) בתסמונת זו הכאב ממוקם בצידו הפנימי של המרפק. הסימפטומים ודרכי הטיפול דומים לטיפול במרפק טניס.

שכיחות התופעה בין הגילאים 35-55 וכ-5 מקרים לכל 1000 מטופלים ויותר בגברים.

סימפטומים:

 • רגישות למגע.
 • כאב בחלק החיצוני של האמה קרוב למרפק.
 • החמרת הכאב בעת הרמת חפצים.
 • בעת החמרה הקרנה לאורך היד.

מרפק טניס טיפול לפי הרפואה המערבית

אורתופד ימליץ על אספירין או איבופרופן להקלה על הכאב, מריחת משחות סטרואידים מקומיות, הזרקת סטרואידים למרפק לטיפול בדלקת, טיפול באולטרה סאונד ובמקרים חמורים, ניתוח להפחתת לחץ עצבי במפרק.

מרפק טניס טיפול לפי הרפואה הסינית

מרפק טניס נקרא בסינית זואו טונג (מרפק כואב)- פגיעה ושחיקה של המרפק ופגיעת רוח-קור נוצרת עקב תקיעות (סטגנציה) במרידיאנים העוברים במרפק: מרידיאני המעי הגס, מעי הדק ואו המחמם המשולש.

ברפואה הסינית כאב מוגדר כמצב שבו יש חסימה וחוסר תנועה. התופעה מתרחשת לרוב בשל חוסר דם הכבד הפוגע בהזנת הגידים, רצועות ושרירים. חסימת דם וצ’י במרפק גורמות לכאב ודלקת.

הטיפול באקופונקטורה יעיל ואפקטיבי להפחתת הדלקת והקלה בכאב. מרידיאן המעי הגס הוא השולט באזור ובדרך כלל הכאב מתרכז בנקודות 10 או 11 על מרידיאן זה. עומס יתר על המפרק גורם לתופעה של מרפק טניס ולכן יש חשיבות רבה לתת מנוחה למפרק וללמוד כיצד להפעילו נכון.

כאב במרפק טיפול טבעי

טיפים

 • במצב כרוני מומלצים תרגילים למתיחת מפרק שורש כף היד.
 • ניעור כפות הידיים להנעת הצ’י
 • שינוי מנח כפות הידיים בעבודה.
 • עבודה בסביבה ארגונומית מותאמת.
 • טיפול מקומי במשחת טראומיל או ארניקה מס’ פעמים ביום.
 • נטילת כדורי כורכומין נוגדי דלקת.
 • הנחת רטיות חמות וקרות לסרוגין על המפרק.

שאלות נפוצות בנושא מרפק טניס

האם יש לי מרפק טניס? מהי תסמונת טניס אלבו?

לטרל אפיקונדליטיס היא תסמונת בה נוצר קרע חלקי בשרירים מיישרי שורש כף היד היוצרת רקמה ניוונית במקום. הרקמה הניוונית יוצרת מצב דמוי דלקת הגורם כאב בתנועות היד השונות. התסמונת נקראת מרפק טניס למרות שרוב הסובלים אינם טניסאים. טניסאים וכן שחקני גולף סובלים מבעיות במרפקים בשל העומס הרב המופעל במהלך האימונים והמשחקים. מרפק גולף/ גולף אלבו דומה למרפק טניס/טניס אלבו אך הבעיה מופיעה בחלקו הפנימי של המרפק.

מהם הגורמים למרפק טניס? איך מקבלים מרפק טניס?

תופעה זו נוצרת כתוצאה מעומס יתר על המפרק בעקבות פעילות ספורט מוגברת, עבודה פיזית או מול מחשב, תחביבים או הרמת משאות המפעילים לחץ על שרירי האמה המיישרים של האצבעות ושורש כף היד.

מדוע מרפק טניס כואב? מהם הסימפטומים למרפק טניס?

 • כאב בצד החיצוני של המרפק
 • כאב בזמן יישור האצבעות
 • כאב מקרין לאמה, כף היד והאצבעות
 • כאב מקרין לכתף
 • כאב בפתיחת צנצנות או בקבוקים
 • כאב בהקמת משא
 • כאב מחריף בבקרים.

הכאב נגרם בעקבות לחץ על שרירי האמה ומיישרי כף היד בשל תהליך ניווני דלקתי באזור בשל עומס מוגבר על השריר כתוצאה מעבודה, ספורט, הרמה או תחביבים המפעילים את השריר באופן חוזר ונשנה וקבוע.

לאיזה רופא צריך לפנות עם מרפק טניס?

אורטופד מומחה לכף היד הוא הרופא אליו יש לפנות במקרה של טניס אלבו. הרופא מאבחן את התופעה על פי רקע היסטורי ובדיקה גופנית. במקרים נדירים הרופא ישלח לרנטגן או ל-MRI כשיש חשש לקרע נרחב יותר של השריר.

מתי מרפק טניס אינו נרפא?

כאשר חולפת יותר משנה והטיפול השמרני אינו עוזר, שוקלים לעבור לשלב הניתוחי.

מהו ניתוח למרפק טניס?

לעתים נדירות מבוצע ניתוח פתוח או אורטוסקופי ע"י אורטופד לאחר שטיפול שמרני לא היטיב עם התופעה והיא נמשכת מעל שנה. בניתוח מסירים את הרקמה הניוונית ומחברים את הגידים למרפק. ההחלמה מניתוח זה ממושכת ונמשכת חודשים רבים.

מרפק טניס טיפול טבעי – איך לרפא מרפק טניס מהר?

הרפואה הסינית עוזרת כמו קסם לבעיות מפרקים בכלל ולמרפק טניס/ מרפק גולף בפרט. במרפאתי אני עד למטופלים שעברו את כל הטיפולים המערביים הקונבנציונליים, תרופות, זריקות קורטיזון ופיזית ובעייתם לא חולפת ולעתים אף מוחרפת. הטיפול בדיקור לבעיה זו של טניס אלבו/גולף אלבו מתרכז בנקודות דיקור המטפלות בדלקת. שימוש בנקודות דיקור מקומיות במרפק ונקודות מערכתיות מרוחקות- המטפלות בשורש הבעיה על פי התפיסה הסינית.

למה לסבול חודשים ארוכים ולעבור את מסלול הייסורים של הטיפולים המערביים אשר לרוב לא מועילים. בטיפול בכלי פשוט, יעיל, בטוח ומהיר- בדיקור סיני- ניתן אחת ולתמיד לטפל בבעיה ולמגרה.

מרפק טניס טיפול טבעי

ממה להימנע בזמן ההחלמה ממרפק טניס?

רצוי עד כמה שניתן להימנע מתנועות סיבוב של היד, הרמה ובגדול… לתת ליד קצת מנוחה.

מה התרגילים שאני צריך לעשות למרפק טניס?

תרגילים המבוצעים במסגרת טיפולי פיזיותרפיה- תרגילי מתיחה וחיזוק השרירים הפגועים.

האם קרח עוזר למרפק טניס?

במצב של דלקת=חום, קרח מקל על הכאבים (חשוב לשים לב ולא להניח את הקרח ישירות על העור, כדי למנוע כוויות קור).

Close No menu locations found.